Wybór odpowiednich śrub ma naprawdę bardzo duże znaczenie. Najlepiej decydować się na elementy, które charakteryzują się jakością. Dzięki temu konstrukcje będą trwałe i solidne. Poza tym maszyny – gdzie również stosuje się takie rzeczy – będą działały na odpowiednich obrotach. Nie da się ukryć, że ważnym tematem jest konwersja norm ISO/DIN/PN. Co warto o niej wiedzieć? Jak poradzić sobie z konwersją poszczególnych oznaczeń? O tym można dowiedzieć się z poniższego artykułu.
Co oznaczają poszczególnie skróty?
Należy podkreślić, że najbardziej popularne na całym świecie są normy ISO. Odpowiada za nie Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, która posiada siedzibę w Genewie. Obecnie to stowarzyszenie zrzesza 162 państwa. W tym gronie znajduje się także Polska. Na terenie naszego kraju stosowane są również oznaczenia DIN (Deutsches Institut für Normung). Warto wyjaśnić, że zostały one usankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Co natomiast oznacza skrót PN? Są to po prostu Polskie Normy. Niestety, mają one tylko zasięg krajowy… Ma to niestety spore znaczenie. Szczególnie wtedy, kiedy na przykład interesy mają zamiar robić ze sobą osoby z różnych przedsiębiorstw – zlokalizowanych w innych krajach.
Konwersja norm
Wiecie już, co oznaczają poszczególne skróty. Dlaczego jednak tabela konwersji norm jest tak przydatna? Składa się na to kilka aspektów. Niestety, Polskie Normy są tak naprawdę obecne tylko na terenie naszego kraju. Jeśli zatem chcecie zamówić konkretne śruby z Niemiec, to podanie samego znaczenia – w PN – nie wystarczy. W takiej sytuacji dobrze jest posłużyć się oznaczeniem stosowany w Niemczech (albo normą ISO). Może to być norma DIN. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że interesują Was śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe). Macie świadomość, że – uwzględniając Polskie Normy – posiadają one oznaczenie PN 82406? Co zrobić, aby zamówić elementy tego typu od firmy niemieckiej? W takim razie musicie skorzystać z tabeli konwersji norm. Dzięki temu szybko dowiecie się, że w tym wypadku szukane przez Was oznaczenie to DIN 603. Dla formalności podamy jeszcze, że w normie ISO śruby z łbem grzybkowym z podsadzeniem (zamkowe) oznacza się jako ISO 8677. Jak zatem widać, tabela konwersji norm ISO/DIN/PN przydaje się w wielu sytuacjach i bardzo ułatwia pracę. Dzięki temu nie ma możliwości wystąpienia żadnych niedomówień, co do konkretnych śrub, a także kołków, wkrętów, zawleczek, podkładów, nitów itp.
Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.