Jakie są metody kontroli czystości powietrza?

Kontrola czystości powietrza niesie szereg korzyści na różnych poziomach – od ochrony zdrowia, przez poprawę stanu środowiska naturalnego, aż po pozytywne efekty gospodarcze. Jak kontrolować czystość powietrza? Jakie są metody działania i jaka jest dokładność kontroli? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania w naszym poradniku.

Metody kontroli czystości powietrza

Kontrola czystości powietrza obejmuje różne metody pomiaru i monitorowania jakości powietrza. Celem prowadzenia tych działań jest ocena poziomu zanieczyszczeń, aby możliwe było podjęcie działań poprawiających jakość powietrza. Metody kontroli czystości powietrza dobiera się adekwatnie do potrzeb, lokalizacji, budżetu czy możliwości technologicznych. Poniżej prezentujemy te najbardziej popularne, wraz z krótkim omówieniem każdej z nich.

  • Metody mikroskopowe

Powietrze przepuszczane jest przez filtr membranowy (ma na celu wyłapanie mikroorganizmów) lub na szkiełku umieszcza się lepką substancję, do której mają przylepić się zanieczyszczenia. Następnie dokonuje się oceny zanieczyszczeń pod mikroskopem. Metoda wykrywa żywe i martwe mikroorganizmy, jak również roztocza i piłki.

  • Metody hodowlane

Wykorzystuje się do tego celu płytkę ze specjalną pożywką dla mikroorganizmów. Przygotowaną próbkę poddaje się inkubacje i zlicza powstałe kolonie mikroorganizmów. Metoda znajduje zastosowanie wyłącznie przy identyfikacji żywych komórek.

  • Metoda sedymentacyjna

W tej metodzie otwarte płytki z podłożem stałym umieszcza się na wysokości 1 metra na czas 30 minut, a zebrane zarodki inkubuje przez 48 godzin w temperaturze 37°C lub przez 10 dni w temperaturze 28°C. Celem jest możliwość zliczenia i identyfikacji powstałych szczepów. Metodę stosuje się do prawdopodobnego oszacowania stężenia mikroorganizmów w pomieszczeniach, które nie są przewiewne (np. na salach operacyjnych).

  • Metoda filtracyjna

Powietrze jest przepuszczane przez filtr, na którym dochodzi do wychwycenia zanieczyszczeń. Filtr następnie umieszcza się je na powierzchni agaru oraz poddaje inkubacji, by na końcu zliczyć powstałe kolonie mikroorganizmów. To, jakie zanieczyszczenia zostaną wychwycone jest uzależnione od filtra, który się zastosuje.

  • Metoda zderzeniowa

Bardziej zaawansowana metoda badania. Powietrze jest zasysane przez urządzenie nazywane impaktorem, w którym przyspiesza i uderza w powierzchnię pokrytą specjalnym medium (np. lepkim materiałem lub filtrem). W efekcie cząsteczki zderzają się z powierzchnią i zostają na niej osadzone, a mniejsze przedostają się dalej na kolejne poziomy impaktora i tam są oddzielane wg rozmiarów. Po zebraniu cząstek na powierzchni impaktora są one w zależności od potrzeb ważone, analizowane pod mikroskopem lub poddawane analizie chemicznej.

  • Metoda odśrodkowa (znana także jako cyklonowa metoda separacji)

Metoda wykorzystuje siłę odśrodkową, która oddziela cząstki stałe lub ciekłe zawieszone w powietrzu, bazując na różnicy w ich masie. Po zebraniu cząstek na dnie cyklonu, mogą one zostać zebrane i przeanalizowane w laboratorium, co pozwala na określenie ich ilości oraz składu chemicznego.

Dokładność kontroli czystości powietrza

Dokładność kontroli czystości powietrza jest uzależniona od wielu czynników, które są istotne dla precyzji pomiarów i analiz. Wskazać tu możemy m.in.:

– jakość urządzeń pomiarowych (jak również ich kalibrację!),

– lokalizację pomiaru (np. należy unikać przewiewnych pomieszczeń, mieć na uwadze miejsca, które generują zanieczyszczenia),

– rodzaj zanieczyszczeń (metody pomiarowe należy dopasować do typu występujących zanieczyszczeń),

– czas pomiaru (długie pomiary są bardziej reprezentatywne),

– doświadczenie i umiejętności personelu.

Każdy z tych elementów należy skrupulatnie kontrolować, aby zapewnić wysoką dokładność pomiarów jakości powietrza.

Gdzie szukać specjalistów od kontroli powietrza?

Kontrola jakości powietrza jest ważna w wielu miejscach – szczególnie w zakładach pracy czy placówkach, gdzie niezbędne są bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W takim przypadku zalecane jest skorzystanie z pomocy fachowców, którzy dobierają metodę badania jakości powietrza do potrzeb i w profesjonalny sposób przeprowadzają usługę. Ekspertów działających w Twojej okolicy można poszukać w internecie – zalecamy sprawdzić zakres usług i rekomendacje. Niemniej są też firmy, takie jak Brawent, które świadczą swoje usługi na terenie całego kraju.