Korzysta się z niej przez 1/3 życia. Wieczorem niekiedy mocno ją przytulamy, a rano budzimy się również z jej ciepłym dotykiem. Kołdra, bo o niej mowa, to symbol bezpieczeństwa i ciepła. Wbrew pozorom jej wybór powinien być kwestią wymagającą dłuższego zastanowienia.
Ciepło i komfortowo dzięki wypełnieniu i grubości
Na rynku mamy dostępny obecnie duży wybór kołder. W sklepach królują głównie te, które mają wypełnienie sztuczne. To zazwyczaj niższa i średnia półka cenowa. Kołdry z wypełnieniem z naturalnych z materiałów, takich jak pierze, puch, wełna kosztują więcej, ale mają wiele zalet. Pierze i puch są lekkie, miękkie i elastyczne, a wełna dobrze odprowadza pot. Z kolei wypełnienie syntetyczne jest łatwe w utrzymaniu i odpowiednie dla alergików.
Kołdry różnią się także od siebie tym, że są przeznaczone na różne pory roku. Cieplejsze dobrze utrzymują temperaturę ciała, a lżejsze sprawiają, że nie odczuwamy niekomfortowego ciepła w lecie.
Jaki rozmiar kołdry wybrać?
Standardowy rozmiar dla dorosłych to kołdry 160×200. Istnieją także o 20 cm węższe i te szersze. Wiele par preferuje jedną ogromną kołdrę, na przykład 220×200 i przykrywa się po prostu razem. Inne z kolei wolą dwa przykrycia. Wtedy można postawić na kołdrę 160×200 w dwóch egzemplarzach.
Węższe kołdry, mające 140 lub 135 cm szerokości, mogą być troszkę za wąskie. Miło jest przecież w chłodne noce całkowicie się owinąć w kołdrę i odpłynąć. Każdy do wypoczynku potrzebuje przestrzeni. Istnieją oczywiście pary, które preferują spanie blisko siebie i wtedy kołdra 160×200 wystarczy, jednak zazwyczaj tak nie jest.
Czy można prać kołdrę?
Sprawdź to, zanim kupisz konkretny egzemplarz. Jeżeli jesteś alergikiem, to dobrze wyposażyć się w kołdrę, którą od czasu do czasu można po prostu wrzucić do pralki i odświeżyć. Przeczytaj koniecznie informacje na metce lub zapytaj sprzedawcę.
Niekiedy na kołdrze, mimo nawleczonej poszewki, mogą zrobić się plamy. Jeśli nie można jej prać, ponieważ na przykład wypełnienie na to nie pozwala, można użyć miejscowego odplamiacza. Dbałość o higienę kołdry powinna należeć do obowiązków, które wykonujemy co sezon. Wtedy usuwa się z kołdry nie tylko kurz, ale także żyjące w nich roztocza czy martwy naskórek.