Czym są badania jakości powietrza?

Stan powietrza ma ogromny wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach, a także kondycję maszyn i urządzeń, stopień zanieczyszczenia powierzchni, a nawet poziom zagrożenia pożarowego. Jak go sprawdzić? Wyjaśniamy, czym są badania jakości powietrza i co warto o nich wiedzieć!

Na czym polega badanie jakości powietrza?

Badanie jakości powietrza umożliwia profesjonalną ocenę stanu powietrza w danym obiekcie. Ma na celu sprawdzenie, że jest czyste i ma odpowiednie parametry, co jest ważne m.in. ze względu na komfort i bezpieczeństwo osób przebywających w budynku.

Duże znaczenie ma temperatura powietrza, ale też jego wilgotność, zapach oraz czystość. W optymalnych warunkach powinno być odpowiednio ciepłe, a także wolne od nieprzyjemnych woni oraz pyłów, mikrobów i innych zanieczyszczeń. Takie warunki są pożądane m.in. w domu, w sklepie, punkcie usługowym, biurze czy innym zakładzie pracy.

Temperaturę da się zmierzyć bardzo łatwo, z pomocą termometru. Z wilgotnością powietrza jest trudniej, a od niej wiele zależy – od subiektywnego postrzegania temperatury, aż po stan błon śluzowych i skóry. Pomiar jest ważny, ponieważ zbyt wysoka wilgotność stanowi zagrożenie dla m.in. dokumentów papierowych, drewnianych mebli czy urządzeń elektrycznych, zaś zbyt niska może powodować dyskomfort u pracowników (np. ból głowy, suchość oczu, kaszel).

Najtrudniej jest sprawdzić skład powietrza. W nim mogą znajdować się rozmaite zanieczyszczenia, m.in. kurz, alergeny, pyły i inne związki lotne. W ramach badania można je wykryć, a następnie wprowadzić działania, które pomogą je usunąć czy ograniczyć ich ilość.

Dlaczego warto przeprowadzić badanie jakości powietrza?

Profesjonalnie wykonane bandanie jakości powietrza pozwala ocenić faktyczny stan powietrza, wykrywając ewentualne nieprawidłowości. Warto je przeprowadzić wtedy, gdy zauważy się jakieś niepokojące czynniki. Zwykle są to:

  • dziwny zapach,
  • kurz i pył osadzające się na podłodze i meblach,
  • liczne zażalenia od pracowników (np. na duszności, kaszel, bóle głowy).

O ile większość czynników po prostu obniża komfort przebywania w pomieszczeniach, niektóre mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia. Regularne wdychanie zanieczyszczonego powietrza prowadzi do m.in.:

  • przesuszonej skóry i alergii skórnych,
  • podrażnienia błon śluzowych oczu, nosa i gardła,
  • nawracających infekcji górnych dróg oddechowych,
  • bólu i zawrotów głowy,
  • przewlekłego zmęczenia,
  • spowolnienia czasu reakcji,
  • obniżenia koncentracji.

Po wykonaniu badania jakości powietrza wiadomo, co stanowi źródło problemu i można podjąć kroki, które pozwolą go wyeliminować. W ten sposób dba się o pracowników oraz wykorzystywany sprzęt i wyposażenie.

Regularne kontrole pozwalają również zawczasu wykryć nieprawidłowości w działaniu systemu wentylacyjnego, co w większości przypadków jest odpowiedzialne za spadek jakości powietrza. Dzięki temu można zapobiec poważnej awarii, która wiąże się z wysokimi kosztami naprawy.

Jak wykonuje się badanie jakości powietrza?

Badanie jakości powietrza wykonują firmy zajmujące się naprawą i konserwacją instalacji HVAC. Wykorzystują do niego specjalne przetworniki, zakładane na kanałach wywiewnych w wentylacji. Urządzenia badają stężenie dwutlenku węgla oraz wykrywają organiczne i nieorganiczne zanieczyszczenia. W tym samym czasie specjaliści wykonują również pomiary temperatury oraz wilgotności.

Jedną z najlepszych firm w regionie świadczących takie usługi jest Brawent. Zespół nie tylko dokładnie sprawdza stan powietrza, ale też na życzenia klienta pobiera próbki, które są badane w laboratorium. Najpierw przeprowadza badanie, a następnie zaproponuje najlepsze rozwiązania, dzięki którym można poprawić jakość powietrza. Firma zajmuje się również czyszczeniem instalacji wentylacyjnych i inspekcjami wizyjnymi.

Więcej informacji znajdziesz na: https://brawent.pl/czym-badanie-jakosci-powietrza/.