Podążanie za modą ma swoje wady i zalety. Decydując się na zakup różnego rodzaju produktów do ubrania nie zawsze zwracamy uwagę na to jaki będą one miały wpływ na nasze zdrowie. Większość kobiet, ale również i mężczyzn decyduje się na buty, które w danej chwili są modne, ale niekonieczne wygodne dla ich stopy. Dobrze dobrane obuwie jest gwarancją wielu sukcesów, nawet zawodowych w naszym życiu.
Jak dobrać obuwie?
Istnieje wiele czynników nad którymi musimy się zastanowić podczas wybierania butów. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nasza stopa wciąż się zmienia, ważny jest również nasz tryb życia i wykonywana praca. Buty muszą być dobrane tak by umożliwiały swobodne poruszanie palcami, tak by mogło dopływać powietrze. Muszą dawać swobodę w ciepłe dni, a w chłodne chronić przed mrozem. Dobrze dobranych butów nie powinno się czuć na stopach. Często bywa tak, że w pogoni za trendami decydujemy się na wiele przykrości, bólu i nawet cierpienia. Zaciskamy zęby, gdy buty nas obcierają, gdy po zdjęciu mamy wiele pęcherzy, gdy boli nas środkowa część stopy – nie wolno się na to godzić, takie sytuacje mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Źle dobrane buty powodują różnego rodzaju deformacje, co prowadzi do pogarszania się naszego zdrowia.
Rodzaje butów a nasze stopy
Decydując się na zakup klapek zwanych również japonkami powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Ten rodzaj obuwia powinniśmy nosić od czasu do czasu np. podczas wizyty na basenie czy pod prysznicem na siłowni. Dlaczego? Ten typ obuwia zmusza nasze palce do wykonywania nadmiernych ruchów, do których nie są przystosowane – japonki słabo trzymają się naszych stóp i trzymamy się ich przykurczonymi palcami. Podobnie sprawa wygląda z popularnymi balerinami. Ten rodzaj obuwia tak samo jak japonki jest za miękki dla naszych nóg. Najczęściej nasza stopa w tym rodzaju butów ucieka na bok, ich podeszwy również są na tyle miękkie, że czujemy każdą nierówność na drodze. Noszenie miękkiego obuwia przez długi czas powoduje nie tylko ból stóp i nóg ale też kręgosłupa. Decydując się na zakup sandałów powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak mocowane są paski, czy podeszwa jest odpowiednia twarda i jak układa się w nich nasza stopa. Wiele kobiet uwielbia chodzić w szpilkach, ale co widzimy patrząc na ich nogi? Ciężar ciała podczas noszenia szpilek jest nierównomiernie rozłożony na stopach, zamiast na trzech punkach – pięcie oraz pierwszej i trzeciej części śródstopia – opiera się tylko na dwóch ostatnich. Prowadzi to do wielu schorzeń stóp jak i lordozy kręgosłupa. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować ze szpilek, nośmy je ale w sposób mądry. Nie wychodźmy w szpilkach na długie godziny do pracy ( gdy jednak musimy proponuje zabranie ze sobą wygodnych butów na zmianę) czy spacery. To tylko kilka rodzajów butów,które powodują najczęstsze problemy. Ważne jest by przy wyborze obuwia nie kierować się tylko modą i ceną ale również naszym zdrowiem.