Alergiczny nieżyt nosa często nazywany katarem siennym to schorzenie podobne do klasycznego przeziębienia pod względem występujących objawów. Standardowe objawy to: kichanie, katar oraz uczucie ciśnienia zatok. To schorzenie, które głównym źródłem jest reakcja alergiczna na substancje przenoszone drogą powietrzną, np. przez pyłki. Okres wiosenno – letni jest najgorszym dla alergików, zwłaszcza ze względu na ilość alergenów występujących w powietrzu. Alergiczny nieżyt nosa, statystycznie dotyka co piątą osobę na świecie.
Objawy kataru siennego
Katar sienny zwykle jest kojarzony z intensyfikacją pyłków. Objawy mogą rozpocząć się w różnych porach roku, w zależności od substancji, na którą pacjent jest uczulony. Jednak, dana osoba będzie miała bardziej nasilone objawy, w momencie gdy liczba pyłków będzie zdecydowanie wysoka. Typowe objawy to:
- kichanie
- łzawiące oczy
- swędzące gardło
- zablokowany, swędzący lub cieknący nos
Poważne i niepokojące objawy mogą obejmować:
- Nocne poty
- bóle głowy
- utrata zapachu i smaku
- ból twarzy spowodowany zatkaniem zatok
- swędzenie rozprzestrzenia się od gardła do nosa i uszu
Niektóre osoby mogą odczuwać zmęczenie, drażliwość i bezsenność. Ponadto, osoby cierpiące na astmę mogą częściej odczuwać świszczący oddech i duszność, gdy objawy związane z katarem siennym się nasilą.
Leczenie alergii
Zakres leczenia obejmujący środki bez recepty mogą pomóc w opanowaniu kataru siennego. Czasami najlepsza jest kombinacja dwóch lub trzech środków. Konsultacja z lekarzem będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem.
Podstawowe leki pomocne w opanowywaniu alergii obejmują:
-
- Spraye lub tabletki antyhistaminowe: Powszechnie dostępne leki bez recepty, hamują uwalnianie histaminy. Zazwyczaj skutecznie łagodzą objawy kataru, swędzenie i kichanie, ale nie odblokowują zatkanych zatok. Niestety leki przeciwhistaminowe mogą powodować senność.
- Krople do oczu: zmniejszają swędzenie i obrzęk okolicy oczu. Zwykle są używane razem z innymi lekami.
- Kortykosteroidy donosowe: te rozpylacze leczą zapalenie wywołane katarem siennym. Oferują bezpieczne i skuteczne długoterminowe leczenie.
- Immunoterapia: Immunoterapia może zapewnić długotrwałą ulgę poprzez stopniowe odczulanie układu immunologicznego na alergeny wywołujące objawy. Zazwyczaj przyjmuje się je w postaci zastrzyków alergicznych lub podjęzykowych kropli u osób, u których objawy są poważne i nie rozwiały się po innych terapiach. Immunoterapia może prowadzić do trwałej remisji objawów alergii i może pomóc w zapobieganiu rozwojowi astmy i nowych alergii. Zastrzyki są podawane przez lekarza, ale podjęzykowa immunoterapia lub leki rozpuszczone pod językiem mogą być przyjmowane w domu.
Alternatywne terapie
Alternatywne terapie, które mogą pomóc w leczeniu kataru siennego obejmują akupunkturę. Warto jednak zaznaczyć, że wyniki badań nie potwierdziły ich znaczącego działania. W leczeniu alergii nie zaleca się stosowania ziołowych środków. I co ważne, w czasie ciąży należy porozmawiać z lekarzem przed zażyciem jakiegokolwiek leku, aby zapobiec potencjalnym szkodliwym wpływom na rozwój płodu.